enik بدون دیدگاه

فروش جوجه بر مبنای سفارش در آذر ماه

از هفدهم آذرماه ، فروش جوجه بر مبنای سفارش خواهد بود

میزان انحراف از تولید مزارع مرغ مادر از شهریورماه کمتر و به پیش بینی واقعی تولید نزدیک تر شده است .
به گزارش رادیو صنعت طیور ایران غلامعلی فارغی ، ریاست هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان جوجه یکروزه کشور ، ضمن انتشار اطلاعیه‌ای افزود : بازار صادرات در این بخش نسبتاً رونق گرفته است از این رو ، انتظار می رود تا اعضای این انجمن ، از نگهداری گله ها بیش از سن اعلام شده ، خودداری نمایند و حذف در سن شصت هفته ، رعایت گردد .


وی ادامه داد : در صورت نیاز و پس از آنالیز بازار ، تصمیم جدیدی اتخاذ خواهد شد چراکه تولید دی و بهمن ماه بیش از نیاز است.
فارغی از تولید کنندگان این بخش خواست تا از تصمیم های فردی خودداری نموده و خود را با خرد جمعی هماهنگ نمایند .
ریاست هیئت مدیره انجمن صنفی تولیدکنندگان جوجه یکروزه اذعان کرد : از تاریخ هفدهم آذرماه ۹۷ ، فروش جوجه بر مبنای سفارش خواهد بود تا با رعایت این روش تولید ، بازار جوجه و گوشت مرغ قابل برنامه ریزی باشد .
وی در پایان گفت : رعایت سقف و کف قیمت که به زودی اعلام خواهند شد ، به موفقیت این طرح و پایداری تولید و جلوگیری از نوسانات قیمت و ثبات بازار ، کمک شایانی خواهد نمود .

enik بدون دیدگاه

بازگشت آبرومندانه‌ی جوجه آرین جدید

 

🔸 با افتخار اعلام میکنیم: گروه تولیدی خزایی با مشارکت شرکت نهاده های دامی جاهد توانست نژاد جوجه آرین را برای کشورمان زنده نگه دارند

🔹توانستیم با کارکردن بر روی این نژاد و تغییر رفتارهای پرورشی و ضریب تبدیل، وارد عرصه تولید شویم.
مهمترین نکته در این خصوص بحث کیفیت و قیمت می باشد که گروه خزایی و جاهد توانستند با بهترین کیفیت و نیز مناسب ترین قیمت این جوجه ها را در بازار ارائه کنند.
در آینده نزدیک تمامی شرکت ها و مرغداری های بزرگ و کوچک ایران می توانند با توجه به آمریکایی و انگلیسی بودن نژادهای موجود در بازار و احیانا مقابله با تحریم ها با شرکت نهادی های دامی جاهد که متولی نژاد آرین می باشد همکاری نموده و مطمئنا این شرکت نیز با توانمندی های بالا می‌تواند با سرعت تمام فارم های کشور را تحت پوشش خود قرار داده و همچنین منبع غذایی سالم و ایمنی برای کل کشور باشد.
ما برای حاصل اطمینان از تولیداتمان و نیز اعتماد شما نمونه ای از فارم ها که در مزارع مختلف در اقسا نقاط مختلف کشور و استان های مختلف جوجه ریزی شده اند را برای شما توسط گروه خزایی به نمایش میگذاریم.

🔹باید از وزارت جهاد کشاورزی تشکر کرد که با نگاه مثبت خود، نسبت به گذشته در حال اشاعه این نژاد بومی هستند.

با ما همراه باشید با ریز آیتم های مرغ آرین

enik بدون دیدگاه

رفتارشناسی مرغ ها چگونه است؟

در مطلب گذشته در خصوص جوجه کشی مصنوعی چیست؟ صحبت شد حالا به مطلب رفتارشناسی مرغ ها می پردازیم …

مرغها همه‌چیزخوارند. در محیط آزاد اغلب زمین را برای یافتن دانه‌ها، حشرات و حتی جانوران بزرگتر از قبیل مارمولک و موشهای جوان می‌خراشد.

مرغ به صورت طبیعی از ۵ تا ۱۱ سال، بسته به نژاد، عمر می‌کند.در مرغداری تجاری یک جوجهٔ گوشتی تا قبل از کشتار تنها شش هفته زندگی می‌کند.جوجه‌های نیمه گوشتی و پرورش یافته در محیط باز تا ۱۴ هفته هم نگهداری می‌شوند. مرغهای تخم‌گذار هم تا یک سال حدود ۳۰۰ تخم گذاشته و پس از آن توانایی آن‌ها در تخمگذاری کاهش می‌یابد و به کشتارگاه فرستاده می‌شوند تا از آن‌ها در غذای بچه، حیوانات خانگی، پای و غذاهای پرورده استفاده شود.[۱۴] بر اساس کتاب رکوردهای گینس، پیرترین مرغ جهان در سن ۱۶ سالگی بر اثر مشکل قلبی مرد.

 

خروس را می‌توان از تاج آن تشخیص داد:

خروس را می‌توان از رنگ تندتر آن نسبت به مرغ و پرهای بلند دم و همچنین پرهای نوک تیز گردن و کمر از مرغ تشخیص داد. با این حال در برخی نژادها مانند سبرایت مرغ و خروس تفاوت بسیار اندکی دارند. خروس را همچنین می‌توان با دقت در بلندی تاج و سیخک (برآمدگی نیزه مانند در پای مرغ) از مرغ باز شناخت. در بعضی نژادها و نژادهای دورگه مرغ و خروس را از رنگ آن‌ها می‌توان تمیز داد. در مرغ بالغ گوشت بالای سر (کاکل =تاجcomb/cock’s comb) و همچنین زائدهٔ زیر حلقوم پرنده (wattleزیرحلقوم) اندکی رشد می‌نماید. در اکثر نژادها رشد تاج و زیر حلقوم در خروسها بیشتر از مرغان است به طوری که کاکل خروس بزرگتر از کاکل مرغ می باشد . در برخی نژادها هم پرهایی اضافه در ناحیه صورت و غبغب پرنده می‌روید که ناشی از یک تغییر ژنتیکی بوده و به آن ریش (beard/muff) گفته می‌شود.

Image result for ‫مرغ‬‎

مرغها توانایی پریدن برای مسافتهای بلند و طولانی را ندارند، اما در نژادهای سبک‌تر می‌توانند که بر روی نرده یا شاخه‌ها، جایی که بطور طبیعی استراحتگاه آنهاست، بپرند. مرغها معمولاً عمل پریدن را برای جستجو یا اجتناب از خطر انجام می‌دهند.

مرغها اجتماعی بوده و گله‌ای زندگی می‌کنند. مرغها در درون خود یک نوع سلسله مراتب (pecking order) دارند که در آن عده‌ای از پرندگان در بدست آوردن غذا و محل استراحت برتری دارند. برداشتن مرغ و خروسها از گله، سبب اخلال در این نظم می‌شود تا دوباره سلسله مراتب جدید برقرار شود. افزودن پرندگان جدید-بویژه پرندگان جوان- به گله معمولاً موجب نزاع و ایجاد جراحت می‌شود.

مرغها معمولاً تمایل دارند که در جایی تخمگذاری کنند که از قبل در آنجا تخم بوده باشد و تخمهای آشیانه‌های اطراف را نیز به محل خود انتقال می‌دهد. گاهی نیز بر سر تخمگذاری در یک محل خاص، بسیار لجوج و یکدنده می‌شوند. بسیار اتفاق می‌افتد که دو مرغ بر سر جای تخمگذاری با هم درگیر شده و حتی اگر محل کوچک باشد بر روی هم تخم می‌گذارند.

Image result for ‫مرغ‬‎

خروسها به منظور اعلام حضور به خروسهای رقیب بانگ (اذان) می‌زنند. این عمل می‌تواند به علت تغییرات محیط هم باشد. مرغها نیز پس از تخمگذاری یا برای صدا زدن جوجه‌های خود قدقد می‌کنند.

در سال ۲۰۰۶ دانشمندانی که بر روی پیشینه پرندگان تحقیق می‌کردند به یک ژن پس مانده-talpid۲ برخوردند که در دوران جنینی عامل شکل‌گیری دندانها در فک می‌باشد؛ شبیه آنچه درفسیلهای پرندگان دیده شده‌است. جان فالن ناظر این پروژه اظهار می‌دارد که:”… مرغها تحت شرایطی خاص توانایی دندان درآوردن را حفظ کرده‌اند… 

Image result for ‫مرغ‬‎

enik بدون دیدگاه

جوجه کشی مصنوعی چیست؟

در مطلب گذشته در خصوص جوجه کشی چیست؟ صحبت شد حالا به مطلب جوجه کشی مصنوعی می پردازیم …

جوجه کشی را می‌توان به صورت مصنوعی و کاملاً موفقیت آمیز نیز انجام داد. تقریباً همهٔ تخمهای بارور تحت شرایط مناسب -۳۷‍/۵ سانتیگراد (۹۹/۵ فارنهایت) و ۵۵٪ رطوبت نسبی (در سه روز آخر برای نرمتر شدن پوسته ۷۰٪)- هچ می‌شوند. طی اولین مرحلهٔ جوجه کشی تخمها را باید بطور منظم (۳ تا ۸ بار در روز) چرخاند. اگر تخمها چرخانده نشوند، جنین به پوسته تخم چسبیده و می‌میرد یا با نقص عضو هچ می‌شود. بعضی از ماشینهای جوجه کشی (incubator) این عمل را بطور خودکار انجام می‌دهند. عمل چرخاندن از رفتار مرغ که در طول شبانه روز چندین بار بلند شده و تخمها را با نوک خود می‌چرخاند، تقلید شده‌است. با این حال چرخاندن تخمها در هفتهٔ آخر می‌تواند وضعیت قرار گرفتن درست جوجه در تخم به منظور شکستن پوسته را برهم بزند.

Image result for ‫جوجه کشی مصنوعی‬‎

enik بدون دیدگاه

جوجه کشی چیست؟

با شما همراه هستیم با گروه خزایی:
بهترین مطالب در خصوص مرغ

در طبیعت اکثر پرندگان پس از یک دورهٔ تخمک‌گذاری (clutch)، بر روی تخمهای خود خوابیده تا تبدیل به جوجه مرغ شوند. اغلب مرغهای خانگی هم این عمل را انجام می‌دهند که به این حالت به اصطلاح کرچ شدن گفته می‌شود. یک مرغدار می‌تواند با گذاشتن تخم مصنوعی در لانه، مرغ را تشویق به کرچ شدن نماید یا بالعکس، با قرار دادن لانه در ارتفاع و توری سیمی کردن کف لانه از کرچی مرغ ممانعت به عمل آورد. مرغ کرچ تخمگذاری را قطع نموده و بر جوجه کشی (incubation) تمرکز می‌کند (هر دوره clutch معمولاً از ۱۲ تخم تشکیل می‌شود). مرغ کرچ بر سر جای خود و بر روی تخمها می‌خوابد و در صورت ایجاد مزاحمت اعتراض خود را با سر و صدا و بلند کردن پرهای خود نشان می‌دهد و تنها بمدت کوتاهی برای خوردن و آشامیدن و همچنین عمل دفع و خاکبازی (dust bathe) از جای خود بر می‌خیزد. در طول دورهٔ جوجه کشی مرغ کرچ دما و رطوبت بستر را ثابت نگه می‌دارد و تخمها را طی دورهٔ اول انکوباسیون بطور مرتب می‌چرخاند تا از چسبیدن جنین به پوسته جلوگیری کند. در پایان دورهٔ جوجه کشی که معمولاً ۲۱ روز است، تخمها در صورت بارور بودن، هچ hatch می‌شوند.

Image result for ‫مرغ‬‎

با شروع انکوباسیون رشد جنین هم آغاز می‌شود و همهٔ تخمها با یک یا حداکثر دو روز اختلاف هچ می‌شوند؛ اگر چه تاریخ گذاشته شدن تخمها تا دو هفته هم با یکدیگر اختلاف داشته باشند. قبل از هچ شدن مرغ می‌تواند صدای جوجه‌ها را در تخم شنیده و با قدقد کردن آن‌ها را تشویق به بیرون آمدن می‌کند. جوجه‌ها با نوک خود سوراخی را جهت تنفس خود در قسمت پهن تخم که معمولاً در بالای سر جوجه قرار می‌گیرد، ایجاد می‌کنند. سپس برای چند ساعت استراحت کرده، به جذب زرده (yolk) و بقایای خون پوسته که در پایین تخم است و تا پیش از این برای تنفس جوجه بکار می‌رفت، می‌پردازد. پس از آن به گشاد کردن سوراخ و ایجاد یک در، در قسمت پهن تخم اقدام می‌کند و پس از موفقیت خود را به بیرون می‌غلطاند و در گرمای بستر بدن خیسش خشک می‌شود.

Image result for ‫مرغ‬‎

مرغ مادر معمولاً به مدت دو روز پس از هچ در لانه می‌ماند و در این مدت جوجه‌ها از زردهٔ جذب شده تغذیه می‌کنند. تخمهایی که بارور نمی‌باشند هچ نشده و مرغ که از جوجه شدن آن‌ها ناامید گشته، لانه را ترک می‌کند. پس از هچ مرغ مادر بشدت مراقب جوجه‌های خود بوده و هر زمان که لازم باشد آن‌ها را گرم می‌کند (مرغ مادر زمان این عمل را با صدای مخصوصی که جوجه‌ها از خود در می‌آورند، متوجه می‌شود). مرغ مادر جوجه‌ها را به سمت آب و غذا هدایت کرده و هنگامی که شیئ خوراکی ببیند، آن‌ها را صدا می‌زند اما بندرت جوجه‌ها را مستقیماً تغذیه می‌کند. مرغ مادر به مدت چندین هفته (معمولاً ۶ هفته) به مراقبت از جوجه‌ها ادامه داده و سپس به تدریج علاقهٔ خود را از دست داده و شروع به تخمگذاری می‌کند.

Image result for ‫مرغ‬‎

مرغهای تخم‌گذار امروزی بندرت کرچ می‌شوند و در صورت کرچ شدن در نیمهٔ دورهٔ جوجه کشی از روی تخمها بلند می‌شوند. با این وجود چندین نژاد چند منظوره (utility) مانند کوشین، کورنیش و سیلکی (ابریشمی) هستند که بطور مرتب کرچ شده و نه تنها برای جوجه مرغها، بلکه برای سایر گونه‌های پرندگانی که طول دورهٔ جوجه کشی آن‌ها کوتاهتر یا بلندتر از مرغ است (مانند بلدرچین، قرقاول، غاز، بوقلمون و …) مادران خوبی هستند. تخم مرغ را می‌توان در زیر پای اردک نیز گذاشت، اما میزان موفقیت آن متغیر است.

Image result for ‫مرغ‬‎

enik بدون دیدگاه

اولین مزرعه مرغ مادر آرین در شهرستان کوهسار « کردان»

اولین گله مرغ مادر آرین بدون هیچ دستکاری ژنتیکی- بدون اصلاح یا تعدیل ( مهندسی) ژنتیک موجودات زنده ( Non Genetically Modified organism ) و فقط با روش ابتدایی به پرورش از طریق اصلاح و ادامه شکل گیری از طریق تفکیک و جداسازی گونه‌های بهتر و روش‌های سالم اصلاح نژادی که اصطلاحاَ به آن‌ها ارگانیک می‌گویند و می‌توان گفت که از هیچ روش حذفی استفاده نشده اند.

بیشتر بدانید